Wczoraj w Holandii miał miejsce mecz pucharowy pomiędzy drużynami NAC Breda – FC Emmen. Kibice NAC Breda przygotowali wspaniałą oprawą swojego meczu, dziękując Polakom za wyzwolenie ich miasta 75 lat wcześniej. Piłkarze z Bredy wygrali mecz 3-2.
Ostatnio w mediach społecznościowych często słyszy się, że Breda to jedno z najbardziej przyjaznych Polakom holenderskich miast. Po ostatnim weekendzie można odnieść wrażenie, że to jedno z najbardziej przyjaznych nam miast na świecie.
Mecz miał wiele polskich akcentów. Rozpoczęcia meczu dokonali symbolicznie krewni dwóch polskich żołnierzy, którzy wyzwolili Bredę – Jack Sutarzewicz and Michel Lessmann.
Na stadionie widniał przez cały mecz baner z datą 29 października 1944 i napisem w języku holenderkim: „DZIĘKUJEMY WAM POLACY ZA UWOLNIENIE MIASTA BREDA”.
W trakcie meczu kibice rozwinęli ogromny baner o wymiarach 40 x 24 metrów z polskim napisem „DZIĘKI”, by w ten sposób podziękować 1 DP gen. Stanisława Maczka za wyzwolenie miasta.
https://twitter.com/FanzineDeRat/status/1189267377898315778
Sama idea takiej oprawy może wzbudzić zachwyt. Na szczególną uwagę zasługuje natomiast fakt, że napis zawierał wszystkie nazwiska ponad 300 poległych polskich wyzwolicieli, ujęte w słowie „Dzięki”. Warto się dokładnie przyjrzeć!

A tu można zobaczyć ile osób musiało wnieść baner na stadion:
https://twitter.com/FanzineDeRat/status/1189232382634876929
Rat Verlegh Stadion, gdzie grali holenderscy piłkarze, tymczasowo zmienił nazwę i został symbolicznie stadionem generała Stanisława Maczka.

Zwycięska 1. Polska Dywizja Pancerna generała Stanisława Maczka wyparła 75 lat temu niemieckiego okupanta, bez ofiar wśród mieszkańców i strat zabytkowej zabudowy. Rzeczywiście, żołnierze generała Maczka nie przegrali żadnej bitwy. 1. Dywizja Pancerna została powołana do życia 25 lutego 1942 r. na rozkaz Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego. Zwycięski marsz dywizji pod dowództwem gen. Maczka wiódł przez północną Francję, Belgię i Holandię aż po wielką bazę niemieckiej marynarki wojennej w Wilhelmshaven. Generał wyzwalał spod okupacji niemieckiej tereny w Holandii i Belgii. Wszystkie działania wojskowe kończyły się zwycięstwem. To niewątpliwie wynik znakomitego wyszkolenia wojskowego, dzielności żołnierzy, ale przede wszystkim geniuszu dowódcy. Szli do walki “o naszą i waszą wolność” z nadzieją na przyniesienie jej Europie i Polsce. Byli przekonani, że wrócą do wolnej Ojczyzny…

Holendrzy w wyjątkowy sposób pielęgnują pamięć o swoich poległych polskich wyzwolicielach. W uznaniu zasług 1. Dywizja Pancerna została uhonorowana Wojskowym Orderem Wilhelma, stanowiącym najstarsze i najwyższe odznaczenie Królestwa Niderlandów. Dowódcy dywizji przyznano na wniosek mieszkańców Bredy honorowe obywatelstwo. Na szlaku bojowym Dywizji stoi wiele pomników polskich pancerniaków i ich dowódcy.
Wielki szacunek i podziękowania dla kibiców z Bredy! Jesteśmy przekonani, że ten mecz, rozegrany w tak symbolicznym dniu, był z pewnością jednym z punktów kulminacyjnych licznych uroczystości związanych z 75-leciem wyzwolenia Bredy. Więcej na temat obchodów pisaliśmy tutaj.
Nel Badowska
Zdjęcia: Facebook oraz Twitter klubu NAC Breda