W niedzielę 29 marca 2020 roku, po długiej i ciężkiej chorobie, zmarł prof. Krzysztof Penderecki – Wielki Polak, wybitny twórca, humanista, jeden z najbardziej znanych i cenionych na świecie polskich kompozytorów.
Rok temu w Krakowie zmarł Krzysztof Penderecki, jeden z najbardziej znanych i cenionych na świecie polskich kompozytorów, dyrygent. Pięciokrotnie został wyróżniony nagrodą Grammy, a w 2005 r. Orderem Orła Białego.
Do dziś nie został pochowany, jego pogrzeb ma się odbyć za rok. pic.twitter.com/A2tsmjKmB1— glos.live (@gloslivezaolzie) March 29, 2021
Światowej sławy kompozytor, dyrygent, pedagog. Współtwórca nowego oblicza polskiej muzyki XX wieku. Należał do grona najwybitniejszych i najbardziej cenionych współcześnie osobowości nie tylko w dziedzinie muzyki, ale także szeroko pojętej kultury i sztuki. Był laureatem pięciu prestiżowych nagród Grammy za lata 1987, podwójna nagroda 1998, 2000, 2016.
Bogata i różnorodna muzyka Krzysztofa Pendereckiego od ponad sześćdziesięciu lat rozbrzmiewa na całym świecie, przede wszystkim w Europie, obu Amerykach, Azji, a także w Australii. O randze twórcy świadczą liczne odznaczenia krajowe i zagraniczne, a także nagrody i tytuły przyznane artyście w różnych krajach całego globu, międzynarodowe festiwale i konkursy jego imienia, a przede wszystkim wykonania jego utworów przez wybitnych wirtuozów i czołowe orkiestry w najsłynniejszych salach koncertowych świata.
Kompozytor został odznaczony doktorem honoris causa ponad czterdziestu uniwersytetów, członkiem honorowym najważniejszych akademii artystycznych i naukowych, a także honorowym profesorem wielu prestiżowych uczelni artystycznych.
Artysta zmarł w swoim krakowskim domu, otoczony najbliższą rodziną. Pozostawił po sobie wspaniałe arboretum, ukochane drzewa, wymarzone Europejskie Centrum Muzyki, oraz wybitne dzieła, które są artystycznym świadectwem czasów współczesnych, a ich symboliczne przesłania dookreślają postawę Krzysztofa Pendereckiego jako współczesnego twórcy, który nieustannie poszukiwał prawdy o człowieku i świecie.
„Nie żyje przeogromny polski kompozytor Krzysztof Penderecki” – ogłosiło w dzień po śmierci artysty publiczne radio France Musique, klasyfikując zmarłego muzyka jako „jednego z najważniejszych kompozytorów świata”.
Był Kawalerem Orła Białego. Światowy rozgłos przyniosły kompozytorowi utwory awangardowe z lat 60., takie jak Tren Ofiarom Hiroszimy, czy Pasja według św. Łukasza, które zapoczątkowały pasmo jego międzynarodowych sukcesów. W latach 70. stanął za pulpitem dyrygenckim, prowadząc od tego czasu czołowe orkiestry symfoniczne w Europie, Stanach Zjednoczonych i Azji.
Z jego inicjatywy powstało Europejskiego Centrum Muzyki w Lusławicach dedykowane młodym artystom. Był również wielkim miłośnikiem drzew – architektem liczącego ponad 2 tysiące gatunków drzew założenia parkowego w Lusławicach. W jednym z wywiadów twórca Polskiego Requiem – dzieła inspirowanego historią i kulturą ojczystą – wyznał: „Myślę, że artysta jest świadkiem epoki, w której żyje i swoją twórczością reaguje na to, co się wokół niego dzieje”.
***
Informacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Zdjęcia: Polonijna Agencja Informacyjna, Twitter @RhysTranter
